Zväčšenie pier a výplne vrások
Trendom súčasnej estetickej dermatológie v zápase proti neúprosnému času a prejavom starnutia pleti sú takzvané výplňové materiály. Tie slúžia ako spoľahlivé nástroje na “vymazanie” vrások a rýh takmer všetkých druhov, či iných nerovností na tvári, krku aj dekolte a na rukách.
Najpoužívanejším a najmä najbezpečnejším výplňovým materiálom kože, je v súčastnosti veľmi zmieňovaná, kyselina hyaluronová. V plastickej chirurgii má najčastejšie formu sterilného viskózneho elastického gélu, s vysokým obsahom stabilizovanej kyseliny hyaluronovej. Dôležitým faktorom pri jej voľbe, býva aj to, že vo väčšine prípadov má neživočíšny pôvod.
Sama o sebe je to prírodná látka, vyskytujúca sa v tkanivách všetkých živých organizmov. Svojím vysokým percentuálnym zastúpením v koži zabezpečuje hydratáciou a tým aj napätie a pružnosť. Práve táto jej vlastnosť sa využíva na revitalizáciu pleti jej nezosieťovanou formou metódou mezoterapie, mezoliftu. Aby sa predĺžil čas zotrvania kyseliny hyaluronovej v mieste aplikácie, kde je cieľom pridať danej oblasti/vráske objem, bola novými technologickými postupmi vytvorená jej zosieťovaná forma. V tejto podobe a v závislosti od koncentrácie kyseliny hyaluronovej v tom ktorom prípravku vydrží efekt niekoľko mesiacov.
U krátkodobejších preparátov sú to 3-4 mesiace. Všeobecne sú obľúbenejšie výplne s dlhším časom trvácnosti, ktoré môžu v aplikovanej oblasti vydržať od 6 do 9 ale aj 12 až 18 mesiacov. Tento čas je však ťažké určiť, kedže aj po uplynutí tejto doby je nadobudnutý objem stále prítomný a je možno viditeľne zaznamenať len mierny úbytok objemu. Často býva sprievodným javom kože tzv. neokolagenizácia, teda obnovenie štruktúr kolagénu a zlepšenie elasticity.